אריחים, ברזים, וכל מה שבניהם- 
                                                                ראיון עם ליהיא אקווה  -אליאב קרמיקה
את ליהיא אני מכירה כבר שנים, נפגשנו במסגרת השיטוטים הרבים שלי עם לקוחות באולמות תצוגה של קרמיקה וכלים סניטריים. בשנים האחרונות אנחנו נפגשות באליאב קרמיקה- חלל תצוגה גדול ומרשים עם מבחר אין סופי שנמצא בצמת ביל"ו.
החלטתי להושיב את ליהיא לשיחת עומק ולעשות לכם סדר בעולם שכולו עיצוב, טרנדים, חידושים, פינוקים – עולם אין סופי.
ספרי קצת על עצמך:
אני בת 58 ,גרה ברחובות, ועוסקת בתחום מכירות של "אריחים ברזים וכל מה שביניהם" כבר למעלה מ20 שנים. בעיסוקי הקודם הייתי מעצבת גרפית , די במקרה התגלגלתי למכירות ומאז אני כאן. היות והעיסוק בתחום הזה קשור לעיצוב ולקשר עם אנשים אני מוצאת סיפוק והנאה בעבודה.
כל כך הרבה שנים- מה השתנה ב20 השנים האחרונות?
ברבות  השנים הרבה מאד דברים השתנו- נתחיל בכמות החומרים, הגדלים, העיצובים המבחר האין סופי, השיפורים ברמה הטכנולוגית וגם מנעד גדול של רמות המחירים.
אני בהחלט יכולה להגיד שאם פעם עלות החומר היוותה כמחצית מעלות העבודה כולה, היום החומר מהווה אחוזים בודדים מעלות העבודה הכוללת, כמובן שיחד עם זאת גם מתח הרווחים במכירות ירד.
ככל שההיצע עלה, כמות המוצרים עלתה ויצרנים רבים נכנסו לשוק כך המחיר ירד. שחקן גדול שנכנס לשוק הישראלי הוא היצרן הסיני – המחירים האטרקטיביים הורידו משמעותית גם את מחירי הספקים האירופאים.


 
מה תמליצי לקונים?
איפה להתחיל
 • לפני השיטוט בחנויות שוטטו קצת ברחבי הרשת- תראו מה מתאים לכם ומה אתם אוהבים,
  בפרט אם אינכם מלווים במעצבת ,ממליצה בחום להביא אתכם כמה תמונות- כך תקלו על המוכר להבין את הכיוון ותעזרו לו ולכם להתמקד- אמרנו- המבחר הוא אין סופי.
 • אם רכשתם דירה מקבלן ועליכם לערוך בחירות של אריחים וכלים סניטריים ,עברו על המפרט הטכני של הקבלן ועל מחירון השינויים- שימו לב לעלויות יישום של אריחים גדוליםיותר או קטנים יותר ממה שהוא מספק לכם, שימו לב לחיוב עבור שינוי ברזים ואינטרפוצים, שימו לב לעלויות שינוי אסלה. גורמים שיש לקחת בחשבון לפני כל בחירה.
 • ממליצה להביא תכניות וכמה שיותר מפורטות, גדלים, מיקומי חלון, מיקומי אסלה, מקלחון, כיור, אם אתם יודעים כמויות מה טוב.
 קנייה נכונה
 • תתחילו מהסגנון אותו אתם אוהבים, תמשיכו לגודל האריח ולגוון המבוקש- ממליצה ללכת על משהו פרקטי וקל לניקוי.
 • בקניית אריחים לחלל מגורים- כדאי לדעת על קיומם של מספר סוגים :
 • גימור מט- אריח פרקטי מאד, לא נראים עליו סימנים , חזק ועמיד ואינו סופג כתמים.
 • גימור לפאטו- חצי מבריק (הולך ונעלם מהשוק), זהו ליטוש עדין לאריחים בגימור מט.
 • גימור full polish  הינו גימור מבריק מזוגג ומלוטש (מאד טרנדי ומבוקש), האריח עובר ליטוש מה שמקנה לו עמידות גבוהה בפני כתמים ומאידך גורם לרגישות  לגרירת חפצים כבדים וחדים.
 • בקניית אריחים לחדרי רחצה- אני ממליצה על אריחים לרצפה שאינם כהים מדי, ואינם בהירים לטובת ניקיון ונראות לאורך זמן, לעומת זאת אמליץ על אריחים בהירים לחיפוי הקירות.
 • בקניית ברזים ואינטרפוצים ממליצה בחום לא לחסוך - אלו אלמנטים שנכנסים לתוך הקיר, הם אמורים לשרת אותנו לאורך זמן ואותם מחליפים רק כשמשפצים בפעם הבאה....
 • שימו לב לחומרי הציפוי של הברזים והאינטרפוצים- קיימים היום בשוק המון גוונים, וציפויים (מוזהב, נחושת, מושחר , פליז ועוד) ממליצה בחום לבדוק את איכות הציפוי ואת עמידותו לאורך זמן- תשאלו על אחריות לא רק לגבי תקינות הברז אלא גם לגבי הציפוי שלו.אני בעד גימור בציפוי כרום מבריק- מכמה סיבות- ראשית הציפוי בעל כושר עמידות גבוה מול חומרי הניקוי ה"כבדים" , שנית אם היצרן הוא חברה אירופאית טובה רוב הסיכויים שיציקת הברז תהיה מסגסוגת נטולת עופרת. לעומת ציפוי הכרום ניקל , ציפויים טרנדים כמו שחור, זהב ונחושת -אלו הם ציפויים שמגיבים הרבה פחות טוב לאבנית, שריטות וחומרי ניקוי. לרב היצרן לא נותן אחריות על ציפוי הברז.
 • בקניית אסלות מומלץ לשים לב לצורת השטיפה- שתהיה היקפית (מכל היקף מושב),מומלץ שתהיה גלזורה גם בחלק הפנימי ממנו יוצאים המים לשטיפה- על מנת למנוע הצטברויות של לכלוך. שימו לב לשיפוע שבתוך האסלה- רצוי שיהיה מתון לטובת החלקה יעילה של הפסולת.
כמויות:
 • פנלים ופחת: אם אתם מתכננים פנלים כמו הריצוף ממליצה להזמין עוד 15% מעבר לכמות הבסיסיתשהיא השטח המרוצף לטובת פחת, וחיתוך פנלים מאותו החומר. במידה ומדובר באריחים גדולים במיוחד(120/120)הפחת גבוה יותר ולכן אמליץ על תוספת של 20% מעבר לכמות הבסיסית הנדרשת.
 • הזמנה מיוחדת שאינה במלאי השוטף- הזמינו 20% יותר.
 • שמרו רזרבות- אף פעם אין לדעת מתי תאלצו להחליף אריח....
           חווית קניה
 • אין טעם להתפזר, לכו ל2-3 אולמות תצוגה לא יותר- המבחר הוא אין סופי ומאד מבלבל- ולכם אין את כל הזמן שבעולם....ככל שתראו יותר כך תצאו יותר מבולבלים, במיוחד אם אינכם מלווים במעצבת
 • חלק בלתי נפרד מחוויית הקניה הוא השירות אותו תקבלו . לא מספיק לרכוש צריך שיהיה למי לפנות בעת הצורך, במהלך הדרך יש מקרים בהם ההחלטות משתנות בהתאם לנסיבות –עסק טוב ייתן מענה מהיר  לפתרון הבעיות וייקצר זמנים והליכים.
ליהיא כמה מילים שלך לסיכום :
"קניית אריחים וכלים סניטארים לבית היא קנייה מהותית ועקרונית. היא מורכבת מאד וכדאי מאד לדייק בה- החל משלב התכנון  דרך שלב בחירת החומרים והכלים  ועד לתקציב אותו אתם מעוניינים להוציא. המבחר והעלויות הם אין סופיים לכן בואו לקניה אחרי עבודת הכנה טובה, בואו ממוקדים ומפוקסים.
אותי תוכלו לפגוש באולם התצוגה רחב הידיים אליאב קרמיקה שנמצא בצמת ביל"ו הקפה עלינו....".
                                 

 
 לקבלת המדריך המלא לתכנון ועיצוב נכון של חדרי רחצה ,עם תובנות שלי ושל ליהיא
 
בת-חן רון תדמור • עיצוב ואדריכלות פנים • 052-8590806 
Facebook