ה"עמודים" שלי ואהבתי לשיפוץ דירות ישנות
כבר שנים שאני במקצוע ואחרי לא מעט פרויקטים עצרתי לחשוב- איזה סוג פרויקטים גורמים לי להכי הרבה הנאה. התשובה כבר הייתה מוכנה (מזמן כנראה)- שיפוץ דירות ישנות. והשאלה הבאה והמתבקשת - אם כן ,למה דווקא שיפוץ של דירות ישנות ?
יש בהן בדירות הישנות האלו משהו ש"צועק"להשתנות (מסיבות רבות ומגוונות) ויחד עם זאת הן טומנות בחובן גם הרבה אילוצים עליהם לא ניתן לוותר- את האילוצים האלו אני נוהגת לכנות "עמודים" , אבל אני אוהבת אותם- את ה"עמודים" האלו שגורמים לי להפעיל את המוח היצירתי- לתת מענה לאילוץ ויחד עם זאת ליצור שינוי מתבקש ורצוי.
אז בואו נדבר קצת על סוגי ה"עמודים" שבהם אני נתקלת:


העמוד כן, כשמו כן הוא- הוא שם הרבה פעמים באמצע, לא בשום מקום... מתחבא בקירות ולא תמיד נראה לעין- אז קודם כל אנחנו חושפים אותו- מזהים את קיומו- לפי תכנית קיימת ואם אין אחת כזו  אז  יחד עם מהנדס שבא, בודק ומאתר. כשאנחנו מכניסים לתכנית עומדות בפנינו שתי אפשרויות: או שמשאירים אותו ומשלבים אותו נכון בתוך התכנית החדשה ,או לחילופין אם ניתן כמובן ,מחליפים אותו בקורת מתכת במידה ויש לה על מה להיתמך.
עמוד
arrow-down-left6, arrow-down-left, down, left, arrow, bottom left, down left
arrow-down-left6, arrow-down-left, down, left, arrow, bottom left, down left
עמוד
דוגמא- 1
העמוד התחבא במפגש בין שני קירות- כאן עטפתי  אותו בנגרות ויצרתי קשר בין ארון אחסון לספריה.
שני הקירות שהיו מצדי העמוד הוסרו.

 
דוגמא-2
עמוד שחופה ומהווה רקע לתנור חימום

 
קורה- הקורה היא סיפור מעניין- היא שם כדי לתמוך או לאפשר מפתח בין שני הסמכים עליה היא נשענת -בדרך כלל איננה ניתנת להסרה. לעיתים אפשר להוריד מהגובה שלה וגם כאן עם חיזוקים של ריילסים ממתכת.(ממש לא לבצע לבד רק באישור מהנדס).
בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר שימוש בחומרים גולמיים והמתכת שתפקידה להמיר את הקורה משמשת אלמנט עיצובי ופרקטי בו זמנית. אפשר לצבוע ואפשר להשאיר את הגוונים המקורים ללא טיפול או בטיפול עם חומרים "משמרים".

דוגמא- קיצור גובה קורה ב 37 ס"מ- פתיחת החלל והכנסת תאורה לחלל המרכזי.
 

מפתחים קיימים- חלונות וויטרינות הם נתון קיים בכל דירה ,חלק ממכלול חזיתי של הבניין בו שוכנת הדירה.
המפתחים האלו בעצם קיומם מגדירים מיקומים של ריהוט בחלל, של קירות בין חדרים ומאלצים אותי גם הם למצוא פתרונות יצירתיים שצריכים לכלול גם אותם. כנהוג במחוזותינו דיירים לוקחים להם חירות לשינויים מבלי להתחשב בחזיתות הבניין. השינויים כל כך רבים שיש קושי לזהות את הפתחים המקוריים שהיו בבניין. ניתן לראות זאת בעיקר במרפסות שהיו פתוחות והוכנסו לדירות עם סוגי סגירות שונים ומשונים. ממש כמו בדוגמא שבתמונות למעלה פתיחת ויטרינה והחזרת המצב לקדמותו.
לסיכום- בהחלט כן , ה"עמודים" האלו מוצאים ממני את המיטב, מאתגרים אותי ,השינוי הדרמטי והמהפך שהדירות הישנות עוברות
גורם לכולם לפקוח את העיניים (או לשמוט את הלסת) ,זה מרגש אותי ומושך אותי לרצות ולעסוק בזה עוד ועוד.
מוזמנים לשוטט באתר ולראות מהפכים נוספים של דירות ישנות. 
 
בת-חן רון תדמור • עיצוב ואדריכלות פנים • 052-8590806 
Facebook