מוכרים וקונים דירות ראיון עם ליבי מרום מתווכת בסגנון אחר
25 יולי 2018

מי את ליבי מרום? ספרי קצת על עצמך
"אני בת 53 , גרה ברחובות עוד מעט כבר 30 שנה, נשואה עם 3 ילדים גדולים. לקראת גיל 50 אחרי עיסוק בשיאצו עם קליניקה משגשגת החלטתי שאני רוצה שינוי, ריגושים חדשים. תמיד נמשכתי לנדל"ן אבל גם חששתי- כי הדימוי שיש למתווכים נקשר ברוב המקרים- לנוכלות, למעכריות, וזה ממש לא אני. בעלי עודד אותי בכל זאת להוציא רישיון. הוצאתי רישיון וכמה ימים אחרי הוצאת הרישיון נכנסתי ל"רימקס"- שם התחלתי את דרכי, בהמשך יצאתי לעצמאות ופתחתי משרד משלי ברחובות."
ליבי את אומרת שאת עובדת בסגנון אחר- תסבירי...
"כבר מהתחלה הרגשתי שאני עוף מוזר ואחר בתוך העולם הזה. לא עבדתי כמו כולם, המצאתי שפה משלי- הבאתי איתי את האהבה לאנשים מהטיפול בהם בשיאצו, וזה אומר הקשבה אמתית לסיפור הלקוח, מה הוא אוהב, מה הוא באמת צריך, אני תמיד מתחילה בשיחה (המכונה בעגה המקצועית שיחת תחקיר) שאצלי היא יותר שיחת סלון לא ממש שיחת תחקיר קונבנציונלית - אם למשל הקונה לא מעוניין בדירה בקומה ראשונה אין מצב שאראה לו דירה בקומה ראשונה גם אם היא תתאים לו בהרבה פרמטרים אחרים- חשוב לי לדייק את המענה ללקוח. אני חושבת שאנשים מאד מעריכים את ההקשבה הזו. אנשים צמאים לשירות טוב, בלי לעגל פינות, להיות הכי ישר, כנה ואמתי שאפשר. חשובה לי אינטראקציה עם הלקוח ושיסמוך עלי ב100%".
למעשה את מייצגת בעסקה שני צדדים- מוזר קצת....
" נכון מאד, צריך להבין שלמעשה אני מוכרת את אותו המוצר לשני קונים- גם למוכר וגם לקונה- ומכאן שהגינות, יושר וכנות מלאה הם שם המשחק- לפחות המשחק שלי, ורוצה להאמין שגם אצל הקולגות".
איך תגדירי את מקצוע התיווך בשפה שלך?
"אני מוכרת שירות ואני חושבת שיש חשיבות גדולה לדרך בה אני מוכרת . המוצר שאני מוכרת אינו מוצר זול ואני משקיעה בו הרבה מחשבה. שום דירה לא משווקת באותה הדרך כמו דירה אחרת, אני משקיעה הרבה זמן וגם כסף במכירת הדירה. דואגת לפרסם במדיות השונות, מצלמת את הדירה בעזרת  צלם מקצועי ודואגת לייצר שיתופי פעולה."

העיסוק שלי בשיפוץ דירות יד שנייה עורר בי לא פעם שאלות ותהיות לגבי החלטות שנעשו על ידי הלקוחות שלי- חלקם העדיפו להישאר בדירות ולשפץ, למה בעצם לא קנו דירה חדשה? ,חלקם קנו דירת יד שנייה ובחרו בי שאעזור להם להפוך אותה לשלהם- מה גרם להם לקנות דווקא אותה?

יצאתי לקבל הסברים על קניה ומכירה של דירות יד שנייה ונפגשתי עם ליבי מרום לשיחה בארבע עיניים -מתווכת רחובותית שעובדת בסגנון אחר.

מה תמליצי למי שמוכר דירה?

"בראש ובראשונה אמליץ לתת רק למתווך אחד להיות הרפרנט של מכירת הדירה, בשפה המקצועית "בלעדיות" שהוא יהיה אחראי להראות את הדירה ,יפרסם אותה, ויעמוד מולך המוכר. זה לא פוסל את האפשרות לשיתופי פעולה בין מתווכים , כלומר שמתווך אחר יביא קונה לדירה אבל רק דרך הרפרנט הבלעדי של הדירה- פיזור בין מספר מתווכים לא נכון למוכר וגם לא לקונה, כל מתווך יפרסם אחרת את הנכס, אחד יעלה קצת את המחיר, אחד יוריד, אחד יכתוב קומה שלישית מתוך 5 ואחד לא יכתוב בכלל, ויותר מזה כשעובדים הרבה מתווכים על אותה דירה, בהחלט עלול להתקיים התרחיש הבא- מתווך אחד קבע להראות את הדירה ביום שישי , אבל יומיים לפני כן הדירה הוצגה לזוג אחר ונמכרה- ואולי בעצם יכולת לקבל על הדירה ביום שישי את המחיר שרצית???? בעבודה עם מתווך אחד, המתווך יוכל להראות לזוג אחד את הדירה ביום רביעי, וביום שישי לזוג נוסף וישלוט בעסקה שתהיה הכי טובה למוכר. למתווך אחד יש שליטה בכל התהליך ואת היכולת לנתח את ההצעות בצורה המיטבית למוכר."

מה לגבי נראות הדירה שמוצעת למכירה?
במצב בו המוכר עדיין מתגורר בדירה-

 • "אמליץ לסדר את הדירה כמה שיותר, תשאירו את הדירה במצב כמה שיותר נקי מחפצים נראים , שיש מטבח פחות עמוס, מקרר ללא מגנטים,(אני מקפידה להודיע מראש כמה ימים לפני שאני מגיעה) אם יש בעלי חיים לדאוג שהסביבה לא תריח ותבליט את העובדה (שערות כלב וכ"ו)."
 • "קירות נקיים ומחודשים יעשו את עבודת המכירה טוב יותר."
 • "אם אני מגיעה עם לקוחות בשעות היום אני מבקשת שכל התריסים והחלונות יהיו פתוחים- הקונה צריך לראות הכול, לחילופין אם אני מגיעה עם הקונה בשעות הערב אני מבקשת מהמוכר להדליק את כל האורות בדירה."
במצב בו הדירה ריקה-
 • "אמליץ שהדירה תהיה צבועה ונקייה."
 • "כל פגם שיש בדירה- רטיבות למשל עדיף לתקן- אבל ,ואני עומדת על כך- אם קיימת בעיה-להגיד ולא להסתיר- לחשוף כמה שיותר פרטים על מצב הדירה. זו האמת שלי והיא מוכיחה את עצמה כל פעם מחדש."
 • "לי אישית מאד חשוב שיהיו אהילים וגופי תאורה ולא "פנדלים" (חוט עם נורה חשופה)גם אם זה אומר לרכוש אהילים בכמה עשרות שקלים בודדים."
ומה תמליצי למי שקונה:
 • "להחליט מראש על תקציב לקניה, ולהקצות גם תקציב לשיפוץ במידה והדירה זקוקה לשיפוץ לטעמכם/הצרכים שלכם. להתייעץ עם אנשי מקצוע ולשמוע מה דעתם על הנכס- אני בהחלט מאפשרת לקונים שלי להביא איש מקצוע שיחווה את דעתו על פוטנציאל הנכס- מתכנן, מעצב, אדריכל, שיפוצניק או כל אחד אחר שיוכל לסייע לכם גם בהערכה תקציבית של שיפוץ אם נדרש כזה."
 • "לבחון היטב את סביבת המגורים, את השירותים הקיימים באזור- גני ילדים, בתי ספר, סופרמרקט, חניה אם אין חניה צמודה לדירה , תחבורה ציבורית , וכל מה שחשוב מבחינתם, למי מבין הקונים שרוצים לרכוש דירה להשקעה אמליץ לבדוק האם האזור מבוקש בקרב שוכרי דירות".
 • "לראות את הדירה גם ביום וגם בלילה.- לסייר מתחת לבניין להקשיב לקולות ולרמת הרעש- במיוחד אם אתם מחפשים שקט, או רגישים לרעש."
 • "אם אינכם מכירים את העיר- ממליצה לערוך סיור מודרך בעיר- אני אישית לוקחת את הלקוחות שלא גרים ברחובות לסיור להכרת העיר- נותנת להם את מפת העיר ומסבירה על האזורים השונים על מנת שיקבלו מושג ויוכלו לבחור נכון את האזור שמתאים להם."
 • להוציא נסח טאבו - לבדוק מי בעלי הנכס, לראות שאין שעבודים או עיקולים על הדירה, אם יש לה הצמדות כגון: חנייה, מחסן, גג. לא להסתמך אך ורק על מה שבעלי הדירה אומרים.
 • לדאוג לליווי על ידי עו"ד שמתמחה בנדל"ן.
 • "לפני הקניה ממליצה לערוך בדק בית לנכס- להביא חברה שמתמחה בתחום (לא מדובר בסכום גדול) ולקבל דו"ח מהנדס מהימן על מצב הדירה. (לא תמיד המוכר מודע לקיום של בעיות בנכס)."
 • "לכו עם התחושות והרושם הראשוני שקבלתם במפגש הראשוני עם הדירה- גם דירה ריקה מספרת סיפור, נוגעת אצלכם במקום מסוים, מפעילה תחושה ורגש- תשאלו את עצמכם מה הרגשתם – אם הדירה משופצת למשעי אבל הרגשתם מחנק- כנראה שהיא לא בשבילכם.... לעומת זאת דירה ריקה שלא שופצה מעולם אבל איך שהבטתם מחוץ לחלון הלב שלכם התרחב- כנראה שיש בה משהו שעושה לכם טוב. תחושה אי אפשר לכמת בכסף."
ליבי - כמה מילים שלך לסיכום:
"אני מרגישה שהתפקיד שלי הוא הרבה יותר מלמכור דירות ,קירות, אני מוכרת סביבת מגורים, אני מוכרת מוצר לחיים, אני מוכרת ללקוח בית לגור בו ,אני מודעת לגודל האחריות שיש לי. אני לא באה ל"העיף" דירה (לשון מתווכים לסגירת העסקה) אני מוכרת נכס- אני מעבירה נכס בין שתי ידיים ממי שגר בדירה והעביר בה תקופת חיים למי שהולך לצקת תוכן חדש משלו לתוך אותו החלל ולקיים בו חיים חדשים. מבחינתי הקונה כמו המוכר אגב , צריך להיות שלם ב100% שעשה עסקה טובה, שתאמה לו ולמידותיו"

וזה הסיכום שלי מהמפגש עם ליבי:
אני לגמרי התחברתי לליבי , לדרך בה היא מתווכת דירות ובעיקר ליחס שלה למקצוע ולשירות אותו היא מוכרת -  הדרך בה היא מוכרת את הנכס היא למעשה התייחסות כמו למכירה של מוצר – ובמקרה הזה המוצר הוא  בית- ובית הוא המקום בו נעביר פרק זמן ארוך יותר או פחות ,המקום אליו נחזור מהעבודה, המקום בו נקים משפחה, המקום בו נזדקן. מכאן החיבור הגדול שלי לליבי ולדרך שלה- 
   בית הוא משהו ממך, משהו שאתה חלק ממנו ,בית הוא המקום להשמיע את קולך, להרגיש הכי במקום שלך.... 
 

 

ליבי מרום- שיווק נכסים, רח' אחד העם 22, רחובות. נייד 055-8831342, משרד  08-9789646  דוא"ל- libi@libimarom.co.il

 
בת-חן רון תדמור • עיצוב ואדריכלות פנים • 052-8590806 
Facebook