מעבדות לחירות
18 אפריל 2019
מי לא חולם לחזור אחרי יום עבודה ארוך לבית שיהיה מסודר ונקי בדיוק כמו חדר בבית מלון שיצאתם ממנו בבוקר וחזרתם אליו בערב?
אז לא לכולנו יש "חדרנית" שמסדרת ומנקה אחרינו על בסיס יומי. במסגרת הפסח והנקיונות חשבתי על כולכן (ופחות עליכם הגברים... מה לעשות.) והחלטתי לרכז עבורכן טיפים לבחירות פרקטיות ומעשיות כדי שיעזרו לכן בתחזוקה השוטפת של הבית- בחירות נכונות של חומרים וצבעים יכולות להיות קריטיות בכל הקשור לניקיון , תחזוקה ושמירה על נראות טובה לאורך זמן.

אז כמו שאומרים- נתחיל בהתחלה-
ריצוף- חלל ציבורי
הדבר הראשון שאני בוחרת עם הלקוחות שלי מיד אחרי שמחליטים על הסגנון העיצובי הוא את הריצוף- הבסיס לכל הבית- מרכיב שאותו לא מחליפים בקלות, מרכיב חשוב מבחינת המראה, התחזוקה והמצע עליו נלביש את שאר הבית.
סוג אריח:
החומר הפרקטי ביותר , העמיד והחזק ביותר הוא הגרניט פורצלן- אינו סופג נוזלים, לא נסדק ונשבר בקלות ולא נשחק.
לעומת ריצוף בחומרים טבעיים יותר- אבן, טרצו (שומשום),או פרקט עץ שלכל אחד מהם אורך חיים משלו, שמצריך תחזוקה שוטפת וטיפול מיוחד.
אריחי גרניט פורצלן קיימים במגוון רחב של גדלים, גוונים ודוגמאות- מחיקויי אבן ועד דוגמאות שטיח למניהן.תוכלו לקרוא בהרחבה על הגרניט פורצלן גם
כאן.
גוון וטקסטורה:

מעבר לגודל האריח שהוא כמובן בחירה עיצובית יש חשיבות רבה לגוון ולטקסטורה שלו, ככל שהדוגמה עליו תהיה עשירה יותר ככה נראהעליו פחות את הלכלוך. גימור מט ולא מבריק יבטיח שטיפה קלה יותר בלי שיישארו סימני שטיפה, על גוון בהיר מדי נראה כל שערה , על גוון כהה מדי נראה אבק, ממליצה לבחור גווני ביניים- לא בהירים מדי ולא כהים מדי שיהוו מצע טוב, שיהיו בעלי טקסטורה משתנה ומגוונת ולא יבליטו כל שערה וגרגיר חול.
מה שבין האריחים- רובה:
כל רובה בהירה שלא תבחרו בסופו של יום תהפוך להיות אפורה- אין מה לעשות החיים יותר חזקים.... ממליצה ללכת על רובה בגוון אפור- אפור בהיר לאריחים בהירים ואפור כהה יותר אם הריצוף שלכם הוא מהכהים.
אם אנחנו מדברים על חדרי רחצה- כל מה שעל הקיר בהחלט יכול להיות עם רובה בהירה וגם לבנה- על הרצפה לכו על האפור ...
מטבח- חזית ארונות מטבח 
checkmark-circle2, checkmark-circle, tick, correct
cancel-circle2, cancel-circle, close, remove, delete
לבחירת חזית הארונות במטבח יש משמעות גדולה מאד לכל מה שקשור לניקיון ותחזוקה ולנראות טובה לאורך זמן.
כמובן שהבחירה תתבסס על סגנון הבית והמטבח אבל גם כאן רצוי לתת את הדעת על הבחירה.
המטבח הוא אזור רגיש- הן מבחינת הפעילות שמתבצעת בו והן מבחינת ה"חומרים" שנמצאים בו.
יש הבדל ניכר בין מטבח בבית עם ילדים צעירים, מתבגרים שאוכלים ואולי גם מבשלים בו לבין מטבח של זוג שילדיו כבר עזבו את הקן. יש מטבח "מבשל" ויש מטבח "ייצוגי" כל אחד ואורח החיים שלו.
אתייחס בקצרה למספר אפשרויות בחירה לחזית הארון:
חומרים:
פורמייקה- החומר העמיד ביותר - לא יספוג נזילות וטפטופים, לא יחטוף מכות וייסדק, ויקבל כמעט את כל חומרי הניקוי שתעבדו איתם. הפורמקייה היום מאד מגוונת הן מבחינת צבעים, הן מבחינת טקסטורה ומגיעה לרמות של איכות גבוהה מאד.
צביעה אטומה- מה  שמכונה גם צביעה אפוקסי. ניתן לבחור כל גוון מאחת ממניפות הצבעים ולשלב בחזית הארון. בחירה שמאד מתאימה לסגנון כפרי , צביעה שמשדרת חמימות ומעניקה תחושה של חומר. אבל-  ויש כאן אבל גדול כל מכה מחפץ חד, תפצע את הצביעה- קחו בחשבון אין אפשרו לתקן- יש לקחת את החזית לצביעה מחדש. בחירה שמתאימה להתנהלות אחראית יותר ומוקפדת. צביעה איכותית תמנע ספיגה של נזילות אל תוך הדלת- הקפידו לנגב מיד במיוחד טפטופי כורכום וסלק.
פורמקס- אופציית הביניים- מראה של אפוקסי ועמידות של פורמייקה.
זכוכית- חומר פחות מומלץ לחזית ארון מטבח במיוחד בכל מה שקשור לניקיון של טביעות אצבע שהחזית תספוג אליה.
גרניט פורצלן- לאחרונה ניתן לראות שימוש בחזיתות שעשויות הגרניט פורצלן בעובי 3 מ"מ. עמיד , חזק ופרקטי (כל מה שהזכרתי בסעיף ריצוף).
עץ- חזית הארון לרוב תהיה עשויה מפורניר- "דף" דק מאד של עץ שנצבע בלכה שקופה מט- כדי להשאיר את העץ במצב הכי קרוב למצבו הטבעי. יש לקחת בחשבון שעם הזמן העץ ישנו את צבעו מהגוון המקורי בעקבות תהליך ההתחמצנות שהוא יעבור. מבחינת פרקטיות ניתן לניקוי על ידי ניגוב במטלית לחה. שריטות ופגיעות ייראו בעיקר אם הלכה תהיה באחוז ברק גבוה.  
גימורים-
קיימות צורות שונות של גימור החזית וגם להן יש השפעה על ההתנהלות שלנו בכל הקשור לתחזוקה וניקיון-
גימור חלק- כמובן שהכי פרקטי , חזית פורמייקה תגיע בגימור חלק בלבד.
גימור עם דוגמה- מסגרת היקפית, או חריטה הן מקום מצויין להצטברות של לכלוך אבל בשביל הנראות צריך לעבוד...
 
ריצוף- חדרי שינה
כל מה שהזכרתי בסעיף הקודם לגבי ריצוף תופס גם לחדרי שינה, היום יש שימוש נרחב בפרקט על רצפת חדרי השינה- הפרקט יוצר אוירה חמימה ונינוחה יותר הן במראה והן בתחושה הפיזית של רגל יחפה שדורכת על הרצפה.
כאן אנחנו מדברים על שני סוגי פרקטיים עיקריים- פרקט לימינציה ופרקט עץ (מלא/תלת שכבתי) .
אפשר להוסיף לרשימה את אריחי הגרניט פורצלן דמויי הפרקט (אישית אני פחות מתחברת אל גרניט פורצלן דמוי פרקט בחדרי שינה) ולסגור עניין בכל מה שקשור לפרקטיות.
פרקט הוא פתרון מאד פרקטי בזמן שיפוץ כי ניתן להדביק אותו על ריצוף קיים (יש רק לקחת בחשבון קיצור דלתות- כי אנחנו מגביהים את רצפת החדר).
גוון וטקסטורה
גם כאן יש חשיבות לבחירת הגוון והטקסטורה ובשוק ניתן למצוא מגוון רחב מאד של פרקטים בטווחי מחירים רבים.
פרקט לימינציה הוא בעצם תמונה שמוטבעת על גבי הלוח וככל שאיכות התמונה והרזולוציה שלה טובה וגבוהה יותר ככה הפרקט יהיה דומה יותר למקור (עץ טבעי).
גוון בהיר מדי יקלוט לכלוך כהה וגוון כהה מדי יקלוט לכלוך בהיר- יש טווח מאד גדול של גוונים ותתי גוונים שיענו על הצורך בפרקטיות.
תחזוקה
יש להקפיד להמנע מגרירות ריהוט על הפרקט, ממליצה להדביק מתחת לרגלי הרהיטים הניידים שבחדר לבד או תחתיות סיליקון. גלגלי סיליקון לכסאות מחשב למניעת שחיקה .
כשמדברים על פרקט עץ (תלת שכבתי או מלא) יש אפשרות אחת לכמה שנים להזמין שיוף לטובת חידוש ו"מחיקת" השריטות שהצטברו עליו).
ניקיון

תחזוקת פרקט  הינה תחזוקה קלה, טאטוא ושטיפה במטלית לחה בהחלט מספיקים. גם האיירובוט  עובד עליו יפה מאד.
 
מטבח-ידיות
אם בניקיון עסקינן אז כולכן מכירות גם את נושא ניקיון הידיות וכל מה שנדבק אליהן:
ידית חיצונית- לכל ארון ניתן להוסיף ידית חיצונית בקידוח החזית עצמה- יש לקחת בחשבון אחיזה נוחה, גודל שיתאים פרופוציונאלית לחזית וכמובן יכולת ניקיון- ממליצה על חומרים עמידים- כל מה שבגימור אלומיניום, ניקל , פליז ומושחר לא יהווה בעיה. ידיות בשילוב קרמיקה (שמתאימות לסגנון הכפרי) יהיו כמובן רגישות יולתר לפגיעות.
ממליצה תמיד לקנות עוד ידית אחת לפחות (בכל סוג שתבחרו) שתהיה אפשרות החלפה לכל מקרה....
ידית אינטגראלית-ידית שמשולבת בחלק העליון או התחתון של החזית, ניתנת לשילוב גם בחזית צביעה אטומה וגם לחזית פורמייקה,עץ, זכוכית בגוון אלומיניום.
מטבח-חיפוי קיר
את הקיר שבין משטח העבודה לארונות העליונים/לקלפות נוהגים לחפות על מנת לשמור על הקיר מהתזות של שמן, מים ועוד. גובה החיפוי משתנה לפי מיקום, צורך, סגנון והעדפה אישית.
אמנה כאן מספר אופציות אפשריות לאופן החיפוי:
חיפוי מינימליסטי- יתאים במיוחד למטבחים מודרנים ונקיים מבחינה סגנונית, אני נוהגת לעלות עם השיש עצמו עד לגובה 15-20 ס"מ או ליישר קו עם תחילת החלון במקרה ויש כזה. במקרה הזה באזור הכיריים אני עולה עם המשטח עד לגובה של 50-60 ס"מ (גובה תחתית קולט אדים/ארון עליון). את שאר הקיר מומלץ לצבוע בצבע הקיר אבל על בסיס שמן או בגימור רחיץ אחר.
חיפוי עד גובה ארון עליון/ קלפה- שימושי ופרקטי ומוסיף הרבה פעמים לסגנון המטבח,מעניק לו עוד נדבך עיצובי.
חיפוי עד התקרה- יצירת עניין ודרמה וכמובן שפרקטי.
via pinterest
מטבח-משטח עבודה
אין ספק שכאן הבחירה הינה קריטית ביותר ואולי החשובה מבין כל מרכיבי המטבח. זה המקום שסופג הכי הרבה- פעילות וחומרים.
בכל בחירת משטח עבודה באשר היא יש להקפיד על התכנון- היכן יהיו החיבורים (הפלטות מגיעות באורך מסויים, במטבחים בעלי משטחים ארוכים יהיה צורך במפגש של 2 פלטות ), כמה יבלוט המשטח מגוף הארון- נגזרת של הידיות שבחרתם (אינטגראליות, חיצוניות...), כיצד יעשה החיבור עם הכיור- הלבשה שטוחה, עליונה.... כל משטח וה"דרישות" שלו.
חומרים וגוונים:
אבן קיסר- נפוצה מאד במקומותינו- מגיעה בשלל עוביים,גוונים וגימורים- מבריק,מט, חלק או מחוספס. את קנט השיש ניתן להזמין במספר צורות של גימורים כל מטבח והסגנון שלו. (חלק, מקור ציפור וכ"ו). אבן קיסר רגישה קצת לחום ולכן לא מומלך להניח על המשטח סיר שהורד מהכיריים.
עץ- בוצ'ר- מתאים במיוחד לאלו שעובדים בצורה מאד נקייה ומקפידים לנגב כל הזמן את המשטח. הכיור שמתאים למשטחים אלו הוא כיור בהלבשה עליונה בלבד יש להקפיד על גימור בלכה עמידה (yact varnish). סוג העץ גם הוא קריטי בבחירה יש לבחור בעצים קשים - כדוגמת  אלון, אגוז, דובדבן. עצים רכים לא יחזיקו מעמד.יש לקחת בחשבון גם כאן את התחמצנות העץ וההתישנות שלו. ניתן להזמין שיוף וחידוש אחת לכמה שנים. גם כאן יש להמנע מהנחת סירים רותחים ישירות על המשטח.
גרניט פורצלן- היום ניתן לחפות במשטחים דמויי עץ, שיש ואבן העשויים גרניט פורצלון בעובי 3 מ"מ. מאד פרקטי.
גרניט- אבן אמיתית- משטח עמיד במיוחד המשדר יוקרה וחוזק- מתאים לסגנון כפרי או למי שיודע לעשות שילובים אקלקטים טובים במיוחד.
נירוסטה- פרקטי מאד, למי שאין בעיה עם שריטות שמהר מאד מתגבשות ל"תמונה אחידה ", משטח בעל מראה תעשייתי במיוחד.
חומרי החיפוי-
משטח העבודה-כפי שהזכרתי למעלה, כדי לשמור על ניקיון חזותי, וצמצום שימוש בחומרים שונים באותו חלל ניתן לעלות עם משטח העבודה על גבי הקיר לגובה מינימלי.
אם המטבח בסגנון כפרי- אריחי קרמיקה/גרניט פורצלן עם טקסטורה או הדפס ייצרו עניין ויהוו הגנה על הקיר.
חיפוי זכוכית- יש אפשרות להזמין חיפויי זכוכית חלקים, וגם עם הדפסים בעיני פחות פרקטי לניקיון- אבל אם אין לכן בעייה עם זה אז מוזמנות...
בריקים- טרנד חזק עד לא מזמן אם הולכים על אבן או לבנה אמיתית קחו בחשבון- ספיגה של התזות לתוך האבן- אני פחות ממליצה.
חדרי רחצה-ריצוף וחיפוי
כל מה שהזכרתי למעלה בנושא ריצוף תופס גם כאן. רצפה כהה יותר או עם הדפס +רובה אפורה תשיג את המטרה- נראות טובה לאורך זמן ופחות התעסקות בניקיון לכלוך שבולט על גבי האריח. בכל מה שקשור לחיפוי הקירות כאן הבעיה מצטמצמת ולכן אין מניעה בשימוש באריחים + רובה בהירה. תוכלו לקרוא על כך במדריך לחדרי רחצה.
חדרי רחצה-ארונות
כל מה שהזכרתי בנושא ארונות מטבח תופס גם כאן. ממליצה על ארונות עם חזיתות פורמייקה,צביעה אטומה או עץ. משטחים עדיף לבחור במשטחים עמידים למים וחומרים קוסמטיים- קוריאן, קיסר, כיורים אינטגראלים כחלק ממשטח הכיור מגיעים במידות קבועות 65, 80,100,120 ס"מ רוחב. אם תרצו להרחיב תותוכלו לקרוא על כך במדריך לחדרי רחצה.
אז עכשיו כל מה שנשאר זה לבחור נכון ולנקות קצת פחות- בהצלחה!!!
 
בת-חן רון תדמור • עיצוב ואדריכלות פנים • 052-8590806 
Facebook