אוספים זה כל הסיפור
1 אפריל 2019

מסע פנימי

בכל בית שאני מבקרת בו, בין אם לצרכי עבודה ובין אם לביקור חברים, אני תמיד מחפשת משהו שיחבר אותי לאנשים שגרים בבית הזה. אם זה הספרים שמסודרים על המדפים, התמונות שעל הקיר, ואם זה פריט מיוחד –רהיט, חפץ, מזכרות מהעולם. לכל בית יש סיפור – הסיפור הוא הסיפור של האנשים שגרים בבית הזה. בחירה בפריט או ספר מעידה  על מי שבחר אותו, מביעה את אהבתו וחיבתו לאובייקט הנבחר. אני יכולה ללמוד לא מעט על האנשים שגרים בבית רק מתוך הסתכלות והתבוננות על הקירות ומה שביניהם.

אוסף- הפירוש המילוני:
1.
מצבור דברים וחפצים שאדם אוסף בתור תחביב לאורך זמן.
2.לקט דברים מאותו סוג שרוכזו יחדיו.

אוסף של פריט מסוים מבטא בצורה חזקה את אהבתו של האדם לאותם פריטים. משהו שעושה לו טוב והוא רוצה עוד ממנו... פריט שאותו יחפש בכל מקום בו יבקר.

אפקט חזק לכמות

המייחד את האוספים בראש ובראשונה הוא הכמות של פרטי ומרכיבי האוסף, קבוצה של הרבה פריטים בעלי
מכנה משותף אחד או יותר , מהווה נוכחות חזקה גם אם מדובר בפריטים מונוכרומטיים (למשל אוסף כלים ירוקים מקרמיקה במגוון צורות וגדלים).

סוגי אוספים

אוספים יכולים להיות מורכבים ממגוון רחב של נושאים- מכלים שימושיים, דרך פריטים דקורטיביים וכלה בפריטים שהמכנה המשותף שלהם הוא מקורם הגאוגרפי למשל או אוסף נוסטלגי שהיה שייך למשפחה ומייצר זכרונות נעימים. מיכל חברתי הטובה ,למשל, בכל מקום בעולם בו היא נמצאת תחפש את כלי הקרמיקה האפורים עם הציור הכחול (תמונה למעלה) ותדאג להביא אותם איתה .כל אחד והאוסף שלו, כל אחד ומה שמדבר אליו ועושה לו טוב ונעים.

מיקום ודרך הצגת האוסף

בעזרת אוספים ניתן לעצב חלל, להדגיש פינה, להוסיף צבע וייחודיות. עצם ריכוז  של מספר פריטים שיש להם מכנה משותף למקום אחד יוצר חוזק ואמירה. אפשר להדגיש את האוסף על ידי הוספת תאורה נכונה, על ידי צביעת קיר אחורי עליו הם ניצבים, אפשר לייצר עבורו נישה, ויטרינה, מדף, אפשר להחליט למשל לשלב אותו בין מדפי הספרים, כל זאת במחשבה ותכנון וכמובן גם במיקום פרקטי- שניתן יהיה להסיר אבק בקלות. אם האוסף הוא אחד כזה שניתן לגעת בו והוא מזמין לגעת בו מקמו בהתאם- שיהיה נגיש.

אני פחות מתחברת לאוספים שממוקמים מעל הארון, מעל הקלפות או הארון העליון במטבח (במידה ויש רווח) כמו גם  מעל קורת החלון - זה תמיד מרגיש לי מיקום שאומר- "היה כאן ריק אז מילאתי".

ואם יש לכם כבר אוסף והוא גדול ומכובד לא תמיד חייבים להציג את כולו- אפשר לחשוב על תצוגה מתחלפת, או להחליט לגזור ממנו -גודל אחד, צורה אחת... . כשיש הרבה מדי ואנחנו מפשרים את האוסף במספר רב של מקומות זה יוצר אוירה של בלגן וחוסר סדר. עדיף למיין להוציא את המיטב ואותו לרכז למקום שנקצה רק עבורו.

אז צאו לדרך

אין ספק שאוסף שהוא ייחודי רק לכם יבדיל את ביתכם מהבית של החברים או השכנים, יספר משהו עליכם וייתן ערך מוסף לסגנון שלכם. ככה אני אוהבת את הבתים אותם אני מעצבת ומתכננת- לכל אחד יש קול אחר, גוון וצבע שייחודי רק לו. הפריטים הייחודיים הם אלו שעושים את "העבודה".
אז אחרי ששאבתם השראה, שאלו את עצמכם מה עושה לכם טוב, דגמו פריט בבית שאתם אוהבים וצאו לחפש עוד מאותו דבר אבל בגודל אחר, בצבע אחר, בצורה אחרת- ככל שיש יותר מכנים משותפים האוסף יהיה שלם וחזק יותר.

via pinterest
via pinterest
via pinterest
via pinterest
האוסף של מיכל
 
בת-חן רון תדמור • עיצוב ואדריכלות פנים • 052-8590806 
Facebook