תאומות ולא זהות מערכה ראשונה

"בעמק יפה בין כרמים ושדות עומד מגדל בן 5 קומות, ומי גר במגדל?..." (מתוך דירה להשכיר של לאה גולדברג)
אז במקרה הזה לא בעמק אלא בראשון לציון עומד בנין בן 4 קומות, בקומה הראשונה מתגוררים קרן ודיוויד זוג צעיר בדירה של 65 מ"ר שמעולם לא שופצה. הם פנו אלי כשהם כבר בהריון ראשון ורצו להתאים את הבית לעתיד לבוא. הבניין נבנה אי שם בשנות השבעים של המאה הקודמת ותפקידי היה להתאים את הדירה לצרכים ולרצונות החדשים שלהם, ולקחת את הדירה קדימה אל המאה העשרים ואחת. היה ברור שהשיפוץ יהיה מקיף- החלפת צנרת אינסטלציה, החלפת מערכת החשמל כולה, החלפת מטבח, ריצוף, דלתות פנים, מפתחים וחדר רחצה. בנוסף יוחלף גם כל הריהוט הקיים  ויהיה עלינו להלביש את כל הבית מחדש . אחרי שהגדרנו תקציב יצאנו למסע  - מסע שהוא כולו מהפך.

 

התהליך התחיל בהצגת אופציות חלופיות של התכנון המחודש , שלב התכנון הוא שלב שאהוב עלי במיוחד- בשלב זה הכל פתוח ופרוש לפני , בשלב הזה אני יכולה לקחת חלל קיים לחלק אותו בצורה שונה וחכמה יותר ולתפור אותו בדיוק לצרכים של דיירי הבית. במקרה של קרן ודיוויד נבחרה החלופה שהייתה אמנם ,הנועזת מבין האופציות אבל זו שהכי תאמה את הצרכים האמתיים שלהם ואת החלומות שלהם.

הדירה לפני החלוקה
הדירה אחרי החלוקה

חילוף מיקומי פונקציות השונות הוא זה שיצר את השינוי הדרמטי שהדירה עברה:
מה שהיה מטבח סגור הפך לחדר שינה עם הכנה ליציאה עתידית למרפסת קטנה שיקבלו במסגרת תהליך התמ"א שיעבור הבניין בעתיד הקרוב.
מה שהיה חדר עבודה הפך לחלק מחלל המגורים ושם מקמנו את הספה, שולחנות הקפה והטלוויזיה. חלל הסלון המקורי הפך לחלל אחד שמכיל מטבח, פינת אוכל משולבת בישיבה על ספסל מתחת לוויטרינה ופינת עבודה לשני בני הזוג.
חדר נוסף הוכן עבור הבת שעתידה להצטרף למשפחה, שירותים, אמבטיה ומרפסת שירות אוחדו לחלל אחד גדול שאליו הוכנסו גם מכונת הכביסה והמייבש.
הדירה לאחר השיפוץ:
המטבח תוכנן כמטבח "פס" ונפרש על קיר אחד שלם. הוא מתחיל  באזור "הגבוהים" הכולל מקרר, יחידת בילד אין ומזווה, ומיד אחריו מתחיל אזור העבודה- משטח השיש כיור, כיריים ומעליו קלפות לאחסון עליון, כשאחת מהן מסתירה בתוכה את קולט האדים.
גימור שנבחר עבור יחידת ה"גבוהים" הוא שלפורניר אגוז אמריקאי, וחזיתות הארון התחתון נצבעו בגוון לימוני בגימור אפוקסי (צביעה אטומה) , המראה שנבחר נקי מאד ומינימליסטי ולכן בחרהו בידיות אינטגראליות.

 

לדיוויד יש עסק להדפסות על מגוון רחב של חומרים- החל מבדי קנבס ועד עץ, ממדבקות קיר ועד אלומיניום. היה ברור לנו שנשלב את ההדפסה גם במטבח- אחרי שיטוט ארוך במאגרי התמונות השונים נבחר האימג' המתאים, הוספנו עליו כיתוב מתאים והדפסנו על זכוכית שסיפק לנו הנגר.

פינת האוכל- התכנון החדש איחד את שולחן האוכל היום יומי עם זו המיועדת לאירוח. בחרנו בשולחן לבן ומינימליסטי בעל הגדלות שייתן מענה גם לאירוח. מקומות הישיבה לצד פינת האוכל הורכבו מישיבה על ספסל בנוי מחופה בעץ ובכריות ירוקות שנתפרו במיוחד , כשמעברו השני של השולחן כסאות מתכת ועץ לבן.

החלל המרכזי נפתח אל חדר העבודה המקורי על ידי הסרת הקיר והדלת שחצצו ביניהם. את חלק הקיר שהושאר , (החלק שמסתיר את הכניסה לחדר הרחצה),בחרנו לחפות בלבנים אפורות , ולשלב מדף צף עם מגירות קטנות שם יניחו את כל הדברים הקטנים שפזורים תמיד באזור המטבח ופינת האוכל- מפתחות, ניירת, משקפיים וכל מיני חפצים ש"תמיד מחפשים מקום" .

חדר השינה נכנס במקום המטבח , את המיטה מקיף ארון קיר שמשלב מגירות תלייה ומדפים. דלתות הכניסה לחדר השינה הן דלתות הזזה מזכוכית חלבית שיוצרות מראה אוורירי לחלל המרכזי ויחד עם זאת מעניקות פרטיות למי שנמצא בחדר השינה. בחדר השינה הכנו דלת יציאה למרפסת עתידית שתצטרף לדירה אחרי תמ"א. בתוך הדלת שילבנו חלון לטובת אוורור החדר.

הגימור שנבחר לחזיתות ארון חדר השינה הוא פורמייקה חלקה מט בעלת גוון אפור חם שמשתלב עם בסיס המיטה השחור והריצוף. גב המיטה חופה בטפט בעל מרקם עדין ועילו התקנו 2 מנורות קריאה.

חדר הרחצה מאגד בתוכו כמה פונקציות- אמבטיה שמוקמה בחדר השירות המקורי, מכונת כביסה ומייבש שהוכנסו לארון שירות, אסלה שהוכנסה אף היא לחלל חדר הרחצה, ומשטח כיור עם ארון תלוי משולב מגירות שמכיל אחסון רב. הגימור שנבחר לארון הוא פורמייקה במרקם עדין של פסים באפור על גבי רקע כהה, משטח השיש הוא קררה- לבן עם גידים שחורים, שקרן מכנה אותו שיש של בית מלון... המשטח שנוצר הוא באורך של 2 מטר ולכן יכולנו לבחור בכיור מונח גדול ומפנק עם ניקוז נסתר.

הסלון מוקם בחדר עבודה שנפתח לכיוון החלל המרכזי , הסלון מאד מינימליסטי וכולל ספה בצורת "ר", שני שולחנות קטנים ומזנון תלוי. הגוונים שנבחרו הם בסקלה של אפורים בהירים ולבן על מנת לשמור על תחושת ניקיון וגודל.
 

 ועכשיו אחשוף בפניכם את מראה הדירה לפני המהפך שעברה, סדרתי עבורכם את הישן לצד החדש- תשפטו בעצמכם.

על התאומה הזהה של הדירה הזו , שנמצאת אף היא באותו בניין תוכלו לקרוא בפרק
תאומות ולא זהות – מערכה שנייה,

 
 
בת-חן רון תדמור • עיצוב ואדריכלות פנים • 052-8590806 
Facebook